40mm BOFORS

Pewnie wam trudno uwierzyć że mimo tego że sprzęt opracowany 1933 roku przez szwedzką firmę nadal jest wykorzystywany w wojsku? Ja nie uwierzyłem ale tak naprawdę jest. Działko przeciwlotnicze o kalibrze 40 mm jest używane przez wiele państw na całym świecie, no rzecz jasne cały czas była modernizowana aby skutecznie działać. Armata była montowana w różnych konfiguracjach jedno, dwu a nawet czterosprzężone i na różnych podstawach – lądowych, morskich i różnego rodzajach pojazdów.

W polce pojawiły się drogą zakupu w 1935 roku a następnie na licencji Szwedzkiej były z sukcesem produkowane w naszym kraju.

Model mojej armaty jest wersją lądową niesamobieżną. Zbudowany na podstawie modelu wyciętego laserem przez firmę GPM, jako model w niestandardowej podziałce dla tego typu modelu (1:16) stanowi dość duży element mojej kolekcji modeli sklejonych. Model nie można zaliczyć do standardowych modeli, ze względu na to że całość wystarczy tylko ukształtować i skleić a na końcu pomalować. Jak na taki model kleiło się to fajnie, chociaż samo malowanie było dla mnie nie lada wyzwaniem.

0 Komentarzy

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz do mnie, odpowiem tak szybko jak się da.

©2021 Modelarstwo Okiem Dextera

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?