Cromwell Mk IV – Kartonowa Kolekcja nr 20

Cromwell Mk IV – Kartonowa Kolekcja nr 20

author image
Paweł Domański

Mistrz Kartonu i Nożyczek

Last updated on October 2, 2020, at 1:36 a.m. ET

Posted on 2014-06-10 18:21:03 +0200

Czołg szybki CROMWELL MKIV

W najnowszym, dwudziestym numerze Kartonowej Kolekcji dla odmiany (po kilku tematach lotniczych) coś jeżdżącego. Tym razem jest to czołg szybki A-27M Cromwell Mk IV. Jak zapewne nie trudno się domyśleć jest to odświeżona wersja opublikowanego 12 lat temu w MM modelu Cromwella mojego autorstwa. Wówczas był to wóz dowodzenia Cromwell gen. Maczka, tym zaś razem to już klasyczny Cromwell Mk IV z kadłubem typu „F” i uzbrojony w armatę 75 mm. Nowy model przedstawia pojazd (T 188196) będący osobistym wozem płk. Franciszka Skibińskiego, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 DPanc. z wiosny 1945 r. Charakterystyczną cechą tego konkretnego pojazdu było dodatkowe, dospawane opancerzenie wieży i kadłuba w postaci pasów gąsienic. Model należy do średniotrudnych w budowie (jest bez wnętrza) i stosunkowo pracochłonnych, zresztą jak większość pojazdów gąsienicowych.
Teraz kilka słów o samym modelu i opracowaniu. Skala 1:25, autor Paweł Mistewicz. Objętość to 12 barwnych arkuszy kartonu offsetowego, na których odwzorowano w sumie 1647 części. Model delikatnie waloryzowany graficznie, gąsienice uproszczone w formie pasków. Instrukcja budowy tekstowo rysunkowa typu „krok po kroku”. Zawartość numeru:
– elementy modelu (12 arkuszy kartonu offsetowego),
– rys historyczny (1 strona),
– opis budowy (7 stron, w tym 4 z rysunkami montażowymi),
– rysunek zestawieniowy modelu (1 strona).

Numer KK z modelem Cromwella będzie dostępny w salonach Empik, sklepach modelarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy od 5 czerwca. Cena detaliczna zeszytu to 34 zł. Dla potrzebujących przygotowany został zestaw tekturowych elementów wycinanych laserem (szkielety i detale) w cenie 20 zł oraz laserowe gąsienice (w paskach). Te ostatnie specjalnie przygotowane do modelu posiadają zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną strukturę gąsienicy oraz oddzielne ostrogi. Ich konstrukcja umożliwia łatwe ich podzielenie na pojedyńcze ogniwa. Zestaw w cenie 60 zł zawiera komplet gąsienic, zarówno na koła pojazdu, jak i te dodatkowe na wieżę i kadłub. Jak zwykle te i inne informacje można znaleźć na stronie wydawcy.
Poniżej okładka, przykładowy arkusz i zdjęcia modelu roboczego, do budowy którego wykorzystałem laserowe szkielety, detale i gąsienice.

Paweł Mistewicz

Share on

Tags

Subscribe to see what we're thinking

Subscribe to get access to premium content or contact us if you have any questions.

Subscribe Now