LIM-2, znany także jako MiG-15bis, to radziecki myśliwiec odrzutowy, który odegrał kluczową rolę w historii lotnictwa. Pierwszy lot tego samolotu miał miejsce w 1948 roku, a jego produkcja rozpoczęła się w Związku Radzieckim oraz w innych krajach bloku wschodniego.

Samolot LIM-2 był rozwinięciem wcześniejszej wersji MiG-15, a litera “L” w oznaczeniu LIM-2 odnosi się do Polski, gdzie ten myśliwiec był produkowany i użytkowany. To była licencyjna wersja oryginalnego MiG-15bis, a produkcja w Polsce miała miejsce w latach 1952–1954.

LIM-2 był jednomiejscowym myśliwcem odrzutowym, napędzanym silnikiem RD-45, który był licencyjną wersją brytyjskiego silnika Rolls-Royce Nene. Samolot ten charakteryzował się charakterystycznym wyglądem z deltowymi skrzydłami i kanciastą sylwetką. Jego głównym zadaniem było zwalczanie samolotów przeciwnika w powietrzu.

MiG-15bis zdobył sławę podczas wojny koreańskiej, gdzie stanowił poważne wyzwanie dla samolotów amerykańskich. Jego ogromna zwrotność i zdolność do osiągania dużych prędkości sprawiły, że był tematem zainteresowania wielu pilotów i konstruktorów lotniczych na całym świecie.

Ważnym aspektem MiG-15bis był fakt, że był jednym z pierwszych myśliwców odrzutowych na świecie i odegrał znaczącą rolę w ewolucji technologii lotniczej. Mimo że obecnie samoloty te są przestarzałe pod względem technicznym, to ich dziedzictwo w świecie lotnictwa pozostaje niezapomniane.

Model wykonałemm na podstawie wycinanki z wydawnictwa WAK.

Zapraszam do obejrzenia galerii modelu:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments